מפה טופוגרפית

 

מהי מפה טופוגרפית?

מי מאיתנו לא השתמש במפה זו או אחרת במהלך טיול בין בארץ ובין בחול? מפות הן המדריך הטוב ביותר למעבר בשטח בין אם מדובר על הליכה רגלית ובין אם מדובר על נסיעה ברכב. החיסרון במפה רגילה הוא שאפשר לדעת רק מהי היא הדרך ומהו המרחק פחות או יותר אשר עלינו לעבור. כאן נכנס השימוש במפה טופוגראפית, מפה טופוגראפית נותנת לנו לא רק מרחקים ודרך אלא גם חיזוי של תוואי השטח אותו אנו רוצים לעבור בין אם מדובר על עליות בהרים ובין אם מדובר על ירידות בוואדיות. מפה טופוגראפית אם כן מסייעת רבות בתכנון הצעדים קדימה גם כשמדובר על תכנון זמנים לגבי מעבר הדרך.

 

מהו מבנה המפה?

כפי שציינו הייחודיות של מפה טופוגראפית הינו ביכולת החיזוי על פיה של תוואי השטח המיועד. מפה כזו חייבת להיות ערוכה על פי קנה מידה מסוים בכדי שנוכל להשוות אותה למציאות וכן להיות בעלת כמה שיותר פרטים לגבי צורתו החיצונית של השטח כגון גבהים ונקודות גובה מסוימות, תבליט, תכסית, הרים, מעיינות, נחלים וכדומה והכול תוך התחשבות בפרופורציה בין כל עצם ועצם בשטח.

 

שימושים

מפה טופוגראפית יכולה להיות בעלת שימושים אזרחיים כגון מפות למטיילים ולאנשי שטח שחייבים לדעת מה מצפה להם בהמשך ועל ידי כך לתכנן את צעדיהם ולוח הזמנים שלהם קדימה, והשימוש השני של מפה טופוגראפית הינו למטרות צבאיות  ועל ידה ניתן להתמצא בשטח וכן לנווט בו אם בפעילות מבצעית ואם לתרגול.

 

צורות במפה

מפה טופוגראפית הינה בעלת צורות מרובות אשר אמורות לבטא את השינויים בשטח. ישנן מספר צורות קבועות במפה: פסגה תופיע במפה כעיגול סגור, גבעה תופיע במפה כצורה המזכירה צורת אליפסה, צלע ההר או הגבעה בתוך מפה טופוגרפית יופיע כרצף של קוים שהינם גליים, ואדי שהינו ההפך מגבעה יופיע גם כן בצורת שלושה קוים  שאינם גליים אך בכיוון ההפוך, וישנם עוד צורות וטבליות רבות ומסובכות אשר מסומנות במפה לכאלו שיודעים לקרוא סימנים אלו.
מפה טופוגראפית אם כן הינה מפה שונה בתכליתה מהמפה הרגילה ומיועדת לשימושים מתקדמים הרבה יותר ולמשתמשים מתקדמים הרבה יותר, וניתן לקבל בה אינפורמציה רבה לגבי תוואי הדרך ובכך לתכנן מספר צעדים קדימה. מפה טופוגראפית משמשת כעיניים למשתמשים בה וברוב המקרים משקפת בצורה נכונה  את תוואי השטח ואת השינויים שישנם בו במהלך הדרך וכך ניתן לטייל יותר בבטחה.

IMK - הקמת אתרים